United Kingdom

oldalon belüli hivatkozások

A kezdetek...

Alapvetően nekem az albérletek árához, illetve a fizetésem és a lakhatásom árának arányához volt a legnehezebb hozzászoknom. Az első nekifutásra nem is találtam megfelelő lakást, de szerencsémre volt időm emésztgetni ezt egy kicsit és utána minden OK volt. Ezeket az oldalakat használtam a kereséshez: SpareRoom, RightMove vagy Zoopla.

Nekem NI number-t (angol TAJ) a cégem intézett, szóval arról nem tudok nyilatkozni... :P A bankszámláról viszont igen, azt a cég irodájához közeli HSBC-nél nyitottam, ahol ezt meg lehetett tenni NI és lakcím nélkül, igaz kértek egy munkáltatói igazolást és az iroda címe lett megadva levelezési címként. Versenyképes alternatíva lehet a Monzo, a Wise vagy a Revolut ahol appon keresztül tudsz bankszámlát nyitni.

A másik nehézségem a font/forint árfolyamból adódott, mert összezavart az árak nagyságrendje: az ezrekből, tízezrekből, tizek és százak lettek.

Költségtudatosság

A következőkben bemutatom az általam ismert és alkalmazott módszereket, amikkel alacsonyan tartom a költségeimet. Tovább>>

Költözés (adminisztrációja)

Mindenki életében eljön a pillanat (többször is), amikor új helyre költözik. A következőkben leírom, hogy milyen adminisztratív teendőid vannak ezzel kapcsolatban. Nem fogom taglalni, hogy megfelelő méretű kocsit szerezz, mindent pakolj be rendesen, a pakolásra hagyj elég időt, mert tovább tart, mint gondolnád, satöbbi. :) Tovább>>

Jogosítvány

A jelenleg érvényben levő szabály szerint EU-s jogosítvánnyal egészen 70 éves korodig :) vezethetsz a UK-ben (nem EU-s jogsidat viszont az érkezésedtől számított első 12 hónapig használhatod), ezt követően cserélned kell.

A UK jogsi előnye, hogy lakcímazonosításra alkalmas (Proof of Address), hiszen rajta van a címed, viszont ez azt is jelenti, hogy minden egyes költözéskor cserélned kell majd.

Az első csere a macerásabb, a lépések a következők (link):

  1. igényelned kell egy doksit a DVLA oldaláról

  2. be kell küldened a kitöltött és aláírt doksit, £43 költséget és az aktuális jogsidat a DVLA központjába (célszerű track-elt küldeményként)

  3. az új UK jogsid 6-10 héten belül kerül kipostázásra.

A további cserék már sokkal egyszerűbbek, online indítod az ügyet, teljesen ingyenes és 2 héten belül megérkezik. Annyi extra teendő van, hogy a régi jogsidat kettévágva vissza kell postázd a DVLA-nek.

Autó(bérlés)

Ha nincs autód vagy ha nem akarsz/tudsz egyet fenntartani, akkor célszerű valamelyik car club-ba regisztrálni, ahol óra vagy nap alapon tudsz autót bérelni, de ezeket elsősorban óra alapú bérlésre ajánlom: Enterprise Car Club, ZipCar vagy Co-wheels.

Ha egy egész napra, esetleg napokra szeretnél bérelni, akkor inkább javasolnám a SIXT, a Hertz vagy a EuropCar szolgáltatásait, vagy az őket összehasonlító valamelyik oldalt, például a rentalcars.

Előnyük, hogy autót és kisbuszt is tudsz bérelni, hátrány talán, hogy akkor is van tagdíj, ha nem használod a szolgáltatást.

Kultúra / Szabadidő ötletek

A szabadidő hasznos eltöltése lehet Anglia, ill. a UK megismerése annak történelmi helyszíneinek megismerése által. 2 adományokból és önkéntesek segítségével működő "trust" tart fenn összesen majdnem 1000 látványosságot a UKben. A tagdíjat megspórolod a belépők árán, ha átlagosan negyedévente ellátogatsz valahova (egy Stonehenge látogatás 4 havi tagdíjat fedez és mindkét tagsággal ingyenesen látogatható):

  • National Trust

      • kb. 500 helyszín, tagok számára ingyenes belépéssel és parkolással

  • English Heritage

      • kb. 400 helyszín, tagok számára ingyenes belépéssel és parkolással

Lakásbérlés menete

A kezdetek címszó alatt említettem néhány oldalt, ahol tudsz keresni lakást vagy szobát. Itt inkább arról írnék, hogy hogyan mi a bérlés menete:

      1. lakás/szoba-megtekintés (és esetleg interjú) >> ha a főbérlő az ingatlanban lakik és/vagy szobatársat keres(nek) az ingatlanban lakók, akkor általában egy interjú keretében szokás kicsit jobban megismerni a beköltözni vágyó(ka)t

      2. ajánlatadás >> általában nincs sok idő gondolkodni, a kereslettől függően akár napokon belül elcsaklizhatják az orrod elől a helyet, szóval érdemes gyorsan dönteni

      3. kiválasztás >> az ügynökség/főbérlő/szobakiadó(k) döntik végül el, hogy kinek az ajánlatát fogadják el, és nem feltétlenül számít az érkezési sorrend

      4. szerződéskötés >> minden esetben írjatok szerződést

      5. költözés

Lakhatási tapasztalatok

Lakóingatlanok: sajnos meglehetősen érdekes egyik-másik ingatlan minősége, láttam olyan szobát, aminek csak a tetején volt ablaka és azt sem lehetett teljesen besötétíteni, ráadásul 2 másik szoba ablakából is be lehetett látni.

A házak általában könnyű szerkezetűek, rossz szigetelésűek, mivel nincsenek azok a nagy hidegek. Az új építésű társasházak lakásai közti hangszigetelés meglepően jó, miközben belül, illetve egy házban mindent (IS) lehet hallani.

Szobák száma: Hasznos infó lehet gyerekkel költözőknek, illetve összeköltöző ismerősöknek, barátoknak, hogy Angliában minden 12 évet betöltött személynek külön szobát kell biztosítani. Személyes tapasztalat, hogy az ügynökség költözésre szólított fel, amikor hugim odaköltözött hozzám a nappaliból mobilfallal leválasztott szobába (a lakás besorolása 1-bedroom volt).

Ügynökségek

Kétszer költöztem, szóval nem sok tapasztalatom van, de azért leírom őket:

  • én naívan azt hittem, hogy az ügynökség az albérlőt is képviseli és csalódnom kellett: az ügynökség csak a főbérlőt képviseli, ami igazából nem meglepő, hiszen ő fizeti

  • lakás/ház átvételnél nagyon figyelj oda, hogy minden hiba, repedés, folt, satöbbi rögzítve legyen a leltáron (inventory), mert az alapján fogják tőled visszavenni a lakást/házat - rajtam az ügynökség számon akart kérni egy olyan foltot, ami a leltári íven nyomtatásban szerepelt, szóval számíts meglepire. Célszerű körbefényképezni a lakást/házat az esetleges viták elkerülése érdekében.

  • a kiköltözős takarítást megcsinálhatod magad is (barátok segítsége ajánlott :P), de szerintem jobban jársz, ha egy céget bízol meg ezzel, de ugyanúgy fényképezd le a végeredményt, mert a kaució visszajár, ha tisztán és nem lelakva adod vissza az ingatlant.

Hasznos linkek

UK kormányzati weboldal, mindig az aktuális infókkal: www.gov.uk

Londoni magyar nagykövetség oldala: link